Kołobrzeg
Strona główna » Atrakcje » Kołobrzeg

Kołobrzeg

Weekend w Kołobrzegu można spędzić zarówno w otoczeniu przyrody, jak i zwiedzając – a w mieście jest co zobaczyć. Interesujące muzea, XVII-wieczne fortyfikacje oraz kościół barokowy z XIII wieku to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów w tym znanym nadmorskim mieście. Warto też spędzić czas w Parku Zdrojowym, a także skorzystać z oferty lotów widokowych w podmiejskim Podczelu.

Ze względów tradycjonalnych turystyka jest najważniejszą funkcją gospodarczą Kołobrzegu. wpływ na to mają lokalne walory, w tym przede wszystkim położenie nad morzem. Turystyka Kołobrzegu jest powiązana z rynkiem krajowym, tzw. turystyka socjalna oraz rynkiem europejskim, na którym przeważaj Niemcy i obywatele państw skandynawskich.

Spośród turystów zagranicznych 60% do 70% stanowią Niemcy. Pozostałą część stanowią głównie obywatele państw skandynawskich – Duńczycy, Szwedzi. Dla turystów przygotowano szereg różnorodnych atrakcji oraz ofert turystyki aktywnej. Wycieczki piesze i rowerowe, ścieżka zdrowia, uczestnictwo w imprezach rekreacyjno sportowych, kulturalno-rozrywkowych, miłośnikom wędkowania polecamy połowy w morzu i nad zarybioną Parsętą (należącą do jednej z najczystszych rzek w Polsce), sporty wodne, żeglowanie, loty widokowe, paralotnie, przejażdżki konne, rozgrywki tenisowe, pływanie w morzu, basenach krytych i odkrytych, basenach solankowych, sale sportowe, siłownie, dyskoteki, liczne lokale gastronomiczne i rozrywkowe, odnowy biologicznej i zabiegów leczniczych.

Baza noclegowa Kołobrzegu liczy ponad 23.000 miejsc noclegowych “na każdą kieszeń”, w obiektach o różnym standardzie. Na terenie miasta jest 9 hoteli,15 pensjonatów, ok. 50 ośrodków sanatoryjno – wypoczynkowych, schronisko młodzieżowe, ośrodki kolonijne, dom pracy twórczej, campingi, pola namiotowe, liczne kwatery prywatne i apartamenty do wynajęcia.

Atrakcje w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest obecnie największym uzdrowiskiem w Polsce, jedną z 38 miejscowości w kraju, posiadającą status uzdrowiska ze względu na: lecznicze działanie klimatu źródła solanki o walorach leczniczych obfite złoża borowiny wysokiej jakości Tutejszy klimat, silnie bodźcowy, wiąże się z położeniem miasta nad brzegiem morza. Każde uzdrowisko posiada swój profil leczniczy.Cztery grupy schorzeń szczególnie dobrze poddają się leczeniu w Kołobrzegu: przewlekłe choroby górnych i dolnych dróg oddechowych – w tym astma oskrzelowa choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa) choroby układu ruchu (choroby zwyrodnieniowe stawów, schorzenia reumatoidalne, stany pourazowe) zaburzenia metabolizmu (głównie cukrzyca u dorosłych i dzieci oraz, otyłość i choroby tarczycy) W Uzdrowisku Kołobrzeg leczy się głównie dorosłych, ale jest też Szpital Uzdrowiskowy dla 250 dzieci.

Leczone są tu dzieci w wieku 3-15 lat ze schorzeniami dróg oddechowych, schorzeniami metabolicznymi i dzieci z chorobami skóry.Kołobrzeg pełni obecnie funkcję ważnego ośrodka kulturalnego i kulturotwórczego. Jest miejscem, w którym odbywa się coraz większa liczba imprez kulturalnych o charakterze cyklicznym i okolicznościowym. Do najważniejszych imprez kulturalnych, organizowanych na terenie miasta, należy zaliczyć Międzynarodowe Spotkania z Folklorem , “Interfolk”. Impreza cykliczna o charakterze międzynarodowym gościła już zespoły ze wszystkich kontynentów za wyjątkiem tych najzimniejszych. W 2002 roku odbędzie się już 10 edycja tej wspaniałej imprezy’. Inną atrakcją jest Karnawał Morski połączony z Międzynarodowymi Regatami o Srebrny Dzwon. Impreza ta podkreśla położenie Kołobrzegu nad morem i ukazuje bogactwo kultury’ kreowanej przez ludzi morza.

Mewy w Kołobrzegu

Ponadto w mieście odbywa się szereg imprez okolicznościowych, związanych z konkretnymi wydarzeniami. Organizatorem wielu imprez kulturalnych są prywatne agencje artystyczne, dotyczy to przede wszystkim organizacji koncertów. W zasadzie w sezonie letnim w kołobrzeskim amfiteatrze codziennie odbywają się najróżniejsze koncerty i występy gwiazd krajowych i zagranicznych. Latem czynne też jest letnie kino pod gołym niebem, zlokalizowane w Parku Nadmorskim – w muszli koncertowej. Dla koneserów muzyki poważnej przewidziano liczne koncerty w plenerze pn. “Kołobrzeskie Lato Muzyczne”. Miasto znajduje się poza siecią głównych tranzytowych dróg krajowych. Najbliżej położoną drogą tego typu jest droga krajowa nr C (relacji Szczecin – Płoty – Koszalin – Słupsk – Gdańsk). Miasto posiada połączenie z tą drogą poprzez drogę krajową nr 163 (skrzyżowanie dróg w Karlinie – odległość od Kołobrzegu 29 km).

W Kołobrzegu krzyżują się trzy drogi krajowe:

  • droga MR 11 relacji Kołobrzeg-Koszalin Bobolice – Szczecinek – Piła – Poznań. W granicach miasta droga ta przebiega ulicami: Portową, Solną, Kniewskiego, Unii Lubelskiej, Koszalińską
  • droga 8102 relacji Międzydroje – Kamień Pomorski – Trzebiatów – Kołobrzeg. W granicach administracyjnych miasta przebiega ulicami: 6 Dywizji Piechoty, Trzebiatowską, Młyńską, Kamienną
  • droga 8163 relacji Kołobrzeg – Karlino – Białogard – Czaplinek – Wałcz. W granicach administracyjnych droga prowadzi ul. Krzywoustego.

Połączenia kolejowe realizowane są na trzech trasach jednotorowych. Kołobrzeg z siecią kolejową krajową posiada połączenia w kierunkach Koszalin – Białogard – Goleniów.

W zakresie dróg morskich Kołobrzeg nie ma obecnie starych połączeń pasażerskich promowych. Od 1999 r. z Portu Kołobrzeg uruchomiono sezonowe połączenie katamaranowe z wyspą Bornholm – z miastem.

Molo w Kołobrzegu

Molo w Kołobrzegu

Kołobrzeskie molo, stanowiące jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcję miasta, ma długą i ciekawą historię. Pierwsza jego 100-metrowa wersja, kształtem przypominająca literę T, zbudowana została z drewna pod koniec XIX wieku. Już wtedy na końcu mola znajdowała się niewielka przystań dla małych żaglowców. II wojny światowej niestety historyczne molo już nie przetrwało. Wzniesione ponownie zostało w 1970 roku i od tego czasu stanowi najdłuższą – 220-metrową – żelbetonową konstrukcję w Polsce. Turystom molo oferuje spacer na wysokości 4,5 m nad poziomem morza, niezapomniane widoki oraz krótkie rejsy, na które można popłynąć z przystani, znajdującej się na jego końcu.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia jest charakterystycznym obiektem tego nadmorskiego miasta. Jest udostępniona do zwiedzania. Obecny budynek pochodzi z 1945 roku i znajduje się na miejscu latarni morskiej wysadzonej przez Niemców. Po wejściu na górę można podziwiać panoramę okolicy, a także zobaczyć urządzenia służące do wysyłania sygnałów świetlnych. Jest wysoka na 26 metrów.

Twierdza Kołobrzeg

Twierdza Kołobrzeg powstała w XVII wieku jako efekt rozbudowy i modernizacji fortyfikacji ówczesnego Kołobrzegu. Ogrywała ważna rolę, głównie ze względu na geostrategiczne i gospodarcze położenie miasta. Po tym, jak pod koniec XIX wieku straciła na znaczeniu jako twierdza morska, reaktywowana została w czasie II wojny światowej. Do dziś, pomimo ogromnych zniszczeń wojennych, zachowały się liczne fortyfikacje Twierdzy Kołobrzeg, nieustannie odwiedzane przez turystów. Warte zobaczenia są m. in.: Bastion Pommern z XVII wieku – malowniczo wkomponowany w obecnie istniejący Park im. gen. Henryka Dąbrowskiego, most obronny Batardeau oraz Fort Ujście z latarnią morską i kawiarnią w piwnicach. Ciekawym obiektem jest też tzw. Rotunda Solna z XIX wieku, kształtem przypominająca lunetę, wykorzystywana obecnie jako baza żeglarska, miejsce biwakowe oraz atrakcja turystyczna dla dzieci. Należy też wiedzieć, że Twierdza Kołobrzeg od XVII do XIX wieku funkcjonowała jako więzienie dla jeńców wojennych oraz więźniów politycznych.

Nowa Starówka w Kołobrzegu

Starówka w Kołobrzegu została doszczętnie zniszczona w 1945 roku. Dopiero w latach 80-tych wybudowano na jej miejscu kamienice, które nie są wierną kopią przedwojennej zabudowy. Starano się raczej oddać klimat staromiejskiej zabudowy, dyskretnie nawiązując do architektury dawnych epok. Na parterach kamienic działają puby, restauracje, sklepy. Starówka została wyłączona z ruchu samochodowego, a uliczki mają charakter deptaków oświetlonych w nocy stylowymi latarniami.

Granitowa kula ziemska

Jest to oryginalna fontanna z granitową kulą wprawianą w ruch przez wodę. Znajduje się przed wejściem do ratusza. Podobno dotknięcie kuli przynosi szczęście. Kula o wadze półtorej tony symbolizuje glob ziemski.

Muzeum Miasta Kołobrzeg

Siedzibą muzeum jest XIX-wieczny pałac Braunschweigów. W jego wnętrzach zgromadzono zbiory związane z bogatą historią miasta. Wśród nich znajdują się eksponaty archeologiczne, przedmioty codziennego użytku mieszkańców miasta. Można tu zobaczyć także makiety miasta od najwcześniejszych wieków. W muzeum znajdują się zbiory sztuki zdobniczej. Ciekawa jest część wystawy poświęcona strojom i obyczajom plażowym.

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego zajmuje się dziejami oręża od wczesnego średniowiecza do współczesności oraz historią miasta Kołobrzeg. Działa od 1963 roku. Już przy wejściu zwiedzający mogą zobaczyć XVIII-wieczne lufy armatnie. Ciekawą atrakcją jest wystawa związana z mundurami polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej. Do Muzeum należy również zacumowany w porcie okręt-muzeum ORP Fala.

Park zdrojowy

Park im. Stefana Żeromskiego jest największym skupiskiem zieleni miejskiej w Kołobrzegu i pełni funkcję parku zdrojowego tutejszego uzdrowiska. Jest atrakcyjnie położony, tuż nad brzegiem morza. W parku rosną stare i rzadko spotykane okazy drzew. Zobaczyć tu można aleje wysadzane jaworami, topolami i jarząbami. W dalszej części park przechodzi w bujny las dębowy. Park został założony w XIX wieku.

Pałac z pięknym ogrodem w Budzistowie

Pałac wybudowano w XIX wieku. Jego fasada jest bogato zdobiona kolumnami i innymi elementami. Po wojnie pałac przekazano na potrzeby PGR. Obecny właściciel odnowił go zgodnie ze stanem z XIX wieku i przeznaczył na elegancki hotel. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym. Znajduje się nad rzeką Parsętą, w niewielkiej odległości od morza.

Kościół św. Jana

Niewielki, jednonawowy kościół, jest najstarszą świątynią na Pomorzu. Jego budowę ukończono w 1222 roku. Wybudowano go w stylu romańsko-gotyckim. Ściany kościoła wykonane są z czerwonej cegły, nad całością góruje drewniana wieża z sygnaturką (niewielkim dzwonem).


Zapraszamy nad morze do Kołobrzegu
Zadzwoń już dziś i zarezerwuj dogodny termin